ksadamboniecki Postęp

Opiekun osób starszych – jaki powinien być?

Opieka nad osobami starszymi to bardzo duże wyzwanie, któremu nie wszyscy mogą podołać. Często zdarza się, że pomoc jest potrzebna w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie jej zrealizować. Przykładem może być chociażby sytuacja rodzinna lub zawodowa, co często łączy się sprawnie w jedno. Jeśli wychowujemy dzieci, chodzimy do pracy i co gorsza – musimy to robić, by utrzymać rodzinę, ciężko jest wyobrazić sobie sytuację w której trzeba się jeszcze opiekować dodatkowo seniorem.

Oczywiście istnieje wiele sposobów na to, żeby jednak podołać takiemu stanowi rzeczy i skonfrontować się z wyzwaniem. Często wystarczy jedynie przeszukać w Internecie odpowiednie oferty, kierując się hasłem szukam opiekunki do osoby starszej Warszawa. Nie mniej jednak bardzo dużo rodzin wybiera możliwość zatrudnienia dodatkowej osoby, która będzie sprawowała opiekę nad seniorem. Często wiąże się to także z tym, że takie osoby są przeszkolone, mają doświadczenie i wiedzą jak zachować się w sytuacji chociażby choroby, ataku i innych nieprzewidywalnych następstw podeszłego wieku. Jeśli jednak rodziny decydują się już na takie rozwiązanie, bardzo często szukanie odpowiedniego opiekuna zajmuje im mnóstwo czasu.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji i nie wiesz jaki powinien być dobry opiekun osób starszych, podpowiadamy w kilku radach:

  • Po pierwsze należy wiedzieć, ze opiekunowie nie muszą posiadać żadnego szczególnego wykształcenia, by zatrudnić ich w tym charakterze. Nie oznacza to jednak, że trzeba decydować się na pierwszą lepszą ofertę. Dobrze jest chociażby zapoznać się z referencjami od poprzedniego pracodawcy, dzięki czemu będziemy mieli pewność chociażby do uczciwości;
  • Opiekun osób starszych musi być stabilny emocjonalnie i sprawny fizycznie. Bardzo często zdarza się, że seniorowi trzeba pomóc w zakupach, przejściu, wstaniu, przebraniu.

    To wszystko wymaga siły. Dlatego też dobry opiekun dba o swoją sprawność fizyczną, co widać na pierwszy rzut oka. Jeśli chodzi o stabilność emocjonalną – jest to warunek konieczny do spełnienia. Wiadomo, że osoby starsze zmagają się z szeregiem negatywnych myśli, biją się z chorobami, bólem i ich skutkami.

    Najgorzej byłoby więc zatrudnić osobę, która będzie pogłębiała negatywny stan. Opiekun powinien umieć słuchać, rozmawiać, a niekiedy pocieszać i nadawać światu jaśniejszych barw;

  • Osoba, która zajmie się seniorem musi być uczciwa, co wymagane jest w każdej pracy. Sprawdzić to można chociażby za pomocą wywiadu i obserwacji. Należy być wyczulonym na to, że ludzie starsi są naiwni, co często wykorzystywane jest przez oszustów.

    Trzeba więc uważać w kwestii wyborów i stale trzymać rękę na pulsie.

.